پست کمپکت

پست کمپکت، یکی از مدل‌های پست‌های توزیع برق است و برای ایجاد پست برق زمینی به کار می‌رود. می‌توان به عنوان گروهی از تجهیزات الکتریکی در نظر گرفت که بر روی یک تریلر یا پلت فرم مونتاژ می‌شوند. برای اطمینان از اینکه یک پست کمپکت قادر است پس از تحویل به محل مورد نیاز به طور کامل انرژی دهد، یکپارچه شده و در محیط کارخانه به طور کامل آزمایش می‌شود. در مقایسه با یک پست معمولی، یک پست کمپکت مزایای بیشتری مانند کاهش مدت زمان ساخت، کاهش فضای مورد نیاز و افزایش ایمنی را ارائه می‌دهد. 

انواع پست کمپکت

اجزای پست کمپکت

به طور کلی ساختمان پست کمپکت دارای فونداسیون مناسب با ساختار اسکلت فلزی است و کل بدنه و درها از ورق فلزی ساخته شده است. تابلو فشار ضعیف این سازه با تجهیزاتی مانند تابلوی سه سلولی، ترانسفورماتور و سایر متعلقات راه اندازی می‌شود. از انواع پست کمپکت می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

⬅️ پست کمپکت با ساختار معمولی: این پست‌ها نیاز به عملیات ساختمانی دارند و می‌توان برخی موارد مربوط به آن را سفارشی‌سازی نمود.

⬅️ پست کمپکت پیش ساخته: این پست‌ها نیاز به عملیات ساختمانی ندارند و به صورت آماده قابل استفاده هستند و به راحتی نصب می‌شوند. مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی IEC standard ۶۲۲۷۱-۲۰۲ تهیه و تولید می‌شود.

⬅️ پست کمپکت GRC: این پست پیش ساخته است و دارای بدنه بتونی سبک است و برای تأمین برق و کاهش تلفات انرژی الکتریکی استفاده می‌شود. از مزایای آن می‌توان به امنیت فوق العاده و قیمت مناسب اشاره نمود.

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

متنوع‌ترین و باکیفیت‌ترین تابلو برق صنعتی، فقط در فروشگاه بهنام برق!

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

اجزای پست کمپکت

پست کمپکت دارای برخی اجزای الکتریکی کاربردی است که شامل موارد زیر است:

💠 ترانسفورماتور: دارای بیست کیلو ولت و ظرفیت ششصد و سی کیلو ولت آمپر است و برای تأمین برق اضطراری داخل پست قرار می‌گیرد.
💠 تجهیزات اندازه گیری: کنتور، فیوز، دستگاه‌های سنجش جزء اجزای اندازه گیری پست است.
💠 کابل: این کابل‌ها شامل کابل فشار متوسط با ۲۰ کیلو ولت هستند و می‌تواند انرژی را از ترانسفورماتور به تابلو برق انتقال دهد.
💠 باسبار: این باسبارها بهترین محل برای انتقال خطوط مسی و عایق است و از جنس فلز است.
💠 سیستم حفاظتی: این سیستم شامل تجهیزات حفاظتی است و باعث انجام اقدامات پیشگیرانه می‌شود.
💠 اینترلاک: اینترلاک در میان تابلو استفاده می‌شود و در فاصله مناسب قرار می‌گیرد؛ همچنین می‌تواند عایق ایجاد کند تا تعمیر قطعات به راحتی صورت گیرد.

مزایای استفاده از پست کمپکت

از جمله مزایای استفاده از پست کمپکت می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

◀️ اشغال فضای بسیار کم

پست‌های کمپکت به گونه‌ای مهندسی شده‌اند که از فضای بسیار کمی‌استفاده می‌کنند و حتی نصب آن‌ها در پیکربندی‌های مختلف چالش برانگیز نیست، همانطور که در مورد پست‌های معمولی وجود دارد. حمل و نقل آن‌ها به محل مورد نظر آسان است و به لطف تجهیزات تحت پوشش نیازی به تخلیه الکتریکی اضافی نیست، لذا به راحتی حمل می‌شود و وزن سبک دارد.

◀️ حذف خطرات زیست محیطی

نیاز به حفر زمین برای پست‌های معمولی وجود دارد که زهکشی طبیعی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما در مورد پست‌های کمپکت اینطور نیست. از آنجایی که از یک محفظه فلزی بدون دستکاری برای نگهداری واحد استفاده می‌شود، به ریشه کن کردن چندین تهدید محیطی مانندهادی‌های زمین و حصار در معرض خطر کمک می‌کند.
راحتی و ایمنی بیشتر
با یک پست کمپکت، هیچ مشکلی با جابجایی تجهیزات وجود ندارد و همچنین نیازی به تخریب یا بازسازی ایستگاه سنتی نیست. این واحد به صورت کمپکت ساخته شده است و قابلیت حرکت آن نهایت راحتی را فراهم می‌کند. و آخرین اما نه کم‌اهمیت‌تر، دارای ویژگی‌های ایمنی مانندهادی زمین پوشیده شده، تجهیزات کاملاً موجود، محفظه روغن داخلی، هادی‌های زمین پوشیده شده و قطعات بسیار کم در معرض دید است. به طور کلی، محیطی بدون خطر برای همه افراد اطراف خود فراهم می‌کند.

کاربرد پست کمپکت
سخن نهایی

پست کمپکت در مقایسه با پست‌های معمولی، این واحدها از پیش مونتاژ شده اند که به حداقل رساندن هزینه‌ها کمک می‌کند؛ بنابراین، هزینه حمل و نقل قطعات متعدد و سیم کشی میدان و همچنین آزمایش در محل کاهش می‌یابد. آنها به گونه‌ای خاص مهندسی شده‌اند که روند نصب را تسریع کرده و زمان ساخت و ساز قابل توجهی را کاهش می‌دهند؛ علاوه بر این، آنها همچنین روند آزمایش در سایت را کاهش می‌دهند که باعث صرفه جویی در هزینه و زمان می‌شود. بهنام برق با آغوشی باز پذیرای نظرات و سؤالات شماست؛ برای ما کامنت بگذارید یا با شماره‌های درج شده در وبسایت با ما تماس بگیرید.

نوشته شده در تاریخ ۲۰ آبان ۱۴۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *