سیم و کابل سیم پود یکی از برترین شرکت های ایرانی در زمینه تولید انواع سیم و کابل می باشد.

ناگفته نماند که نام این شرکت زرکابل الکتریک رسانا می باشد و سیمپود نام تجاری آن است.

شرکت سیمپود در سال 1378 تاسیس شده است و فعالیت خود را در زمینه تولید انواع سیم و کابل ها شروع کرده است.

این شرکت تمام محصولات خود را با رعایت استاندارد ها و قوانین تولید می کند و محصولاتی با کیفیت برتر را به به دست مشتریان می رساند.

این شرکت با بیش از سه دهه تجربه در زمینه تولید انواع سیم و کابل ها توانسته که تاییدیه های استانداردهای ملی و اروپایی را دریافت کند.

در واقع محصولات تولید شده توسط این شرکت با کیفیت عالی که دارند می توانند با نمونه های خارجی رقابت داشته باشند.

این شرکت از نیروی های کارآمد و متخصص بهره مند است و بر اساس تکنولوژی های به روز دنیا به فعالیت خود ادامه می دهد.

می توان گفت که در صنعت برق از مهم ترین تجهیزات به منظور انتقال جریان برق می توان به سیم و کابل ها اشاره کرد بنابراین در انتخاب آن باید حساسیت لازم را به خرج داد و آن ها را از شرکت های معتبر خریداری نمود تا از دوام و ماندگاری آن ها مطمئن شد.

سیم و کابل ها در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند که برخی از آن ها صنایع کشتیرانی و صنایع مکانیک می باشند.

به همین منظور شرکت سیمپود کابل های ابزار دقیق و کابل های قدرت را تولید کرده اند. این شرکت همواره در تلاش بوده که بهترین محصولات را تولید کند و پاسخگوی تمام نیاز های مشتریان باشد.     

محصولات سیم و کابل سیمپود

سیم‌ها اجزای اصلی برق‌کشی و رساندن جریان الکتریسیته به بخش‌های مختلف ساختمان یا بخش‌های مختلف هستند. گروه کارخانجات سیم و کابل سیمپود از سال 1378 کار خودش را به طور رسمی شروع کرده است. تمرکز این شرکت بیشتر روی سیم و کابل‌های با کیفیت است که همتراز با برندهای معتبر ایرانی و بین‌اللملی است. توجه سیمپود به صنعت‌هایی مثل کشتیرانی و مکانیک و صنایع برق سنگین است. به همین دلیل روی کابل‌های قدرت و کابل‌های ابزار دقیق نیز توانایی تولید دارد. مهم‌ترین بخش جریان برق در هر صنعتی، استفاده از سیم و کابل مناسب است که بتواند جریان بالایی را منتقل کند.

سیم و کابل دارای شکل‌های متفاوتی هستند. هر سیم یا کابل از دو بخش مهم تشکیل شده است:‌هادی و عایق. سیم‌ها معمولاً از عایق PVC یا پلی اتیلن استفاده می‌کنند. این عایق وظیفه دارد که در مقابل شرایط محیطی و فیزیکی از بخش‌ هادی یا رسانا محافظت کند. آسیب دیدن عایق می‌تواند باعث ایجاد اتصال در کل مدار شود. در نتیجه عایق مناسب کمک بزرگی به انتقال درست و کامل جریان برق می‌کند. جنس‌هادی یا رسانا هم در انتقال برق تاثیرگذار است.

 

انواع سیم سیمپود

با توجه به حوزه ای که سیمپود در آن فعالیت می‌کند، سیم‌های متنوعی در این کارخانه تولید می‌شود. سیم‌های افشان، سیم‌های مفتولی، کابل‌های افشان، کابل‌های قدرت تک رشته ای و چند رشته ای، به همراه کابل‌ها شیلد دار و کابل‌های آنتن کواکسیال مهم ترین تولیدات این شرکت است. هر کدام از این سیم و کابل‌ها با نام‌های اختصاری مشخص شده اند تا کاربرد و کیفیت آنها مشخص باشد.

انواع سیم سیمپود عبارت اند از سیم های افشان (این نوع سیم ها متشکل شده از تعداد زیادی رشته های مسی نازک هستند.

در واقع سیم های افشان نسبت به سایر سیم ها از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار می باشند)، سیم های مفتولی (این سیم ها به صورت یک رشته و مفتولی وجود دارند و به علت فرم گیری خوبی که دارند اغلب از آن ها در تابلو هایی که از داکت های شیار دار برخوردار نیستند استفاده می شوند) و سیم های نیمه افشان (سیمی ما بین افشان و مفتولی می باشد)، سیم 1*4 و سیم 1*1.5 و سیم 1*15 ، سیم 1*16 ، سیم 1*6 ، سیم مفتولی تک لا می باشند برای نام گذاری این سیم ها معمولا از علائم اختصاری استفاده می کنند.

سیم افشان NYAF

سیم‌های افشان NYAF، سیم به سیم‌های قابل انعطافی هستند که با روکش پلاستیک تولید می‌شوند. بیشترین استفاده آنها در سیم کشی ساختمان است. وجود حرف N در ابتدای نام سیم، به معنای مسی بودن جنس سیم است.

تمام سیم‌هایی که در سیمپود تولید می‌شوند، از جنس مسی هستند. عایق تمام این سیم‌ها از PVC است و با حرف Y در سیم نشان داده می‌شود. در نتیجه در نام تمام سیم و کابل‌های سیمپود، حروف NY قابل مشاهده و به همین معناست.

سیم‌های مفتولی به این دلیل که انعطاف پذیری ندارند با NYA نام‌گذاری می‌شوند. سیم‌های مفتولی به شکل یک سیم تک رشته است که از رشته‌های بافته شده در سیم‌های افشان سطح مقطع بزرگتری دارد.

در ساختار این نوع سیم ها می توانید هادی مس آنیل شده کلاس 5 و عایق PVC/C را مشاهده کنید.

این سیم ها را در مصارف عمومی در اتاق خشک، داخل لوله های دفن شده زیر گچ (استفاده از آن ها به تنهایی زیر گچ توصیه نمی شود حتما باید داخل لوله ها باشند) ، تجهیزات الکتریکی و … مورد استفاده قرار می دهند.    

سیم و کابل سیمپود

سیم مفتولی NYA

گفتنی است که سیم های مفتولی سیم های مسی تک رشته ای هستند که به آن ها سیم های خشک هم می گویند.

معمولا کاربرد این سیم ها در داخل تابلو ها می باشد. این نوع سیم ها را در محل های خشک به صورت ثابت نصب می کنند و با داخل لوله های PVC و فولادی استفاده می شوند.

برای مشاهده انواع سیم مفتولی در سایت آمازون کلیک کنید.

انواع کابل سیمپود

کابل‌های قدرت تک رشته ای و چند رشته ای با توجه به کاربرد و انعطافی که نیاز داریم قابل استفاده هستند. این نوع کابل‌ها انرژی مورد نیاز را  در فضای باز، درون آب، زیر خاک، داخل ساختمان و بخش‌های مختلف دیگر مانند کانال‌های کابل کشی ذخیره می کنند. مصارف صنعتی و نیروگاه‌ها نیز با توجه به حجم جریان انتقالی، لازم است که از کابل تک رشته ای استفاده کنند.

 کابل‌های چند رشته هم دارای چنین کاربردی هستند، با این تفاوت که انعطاف‌پذیری بیشتری دارد و برای مسافت‌های طولانی مناسب نیستند. کابل‌های تک‌رشته‌ای مقاومت بیشتری دارند و جریان برق را در فاصله طولانی‌تری منتقل می‌کنند. تولید کابل چند رشته‌ای پرهزینه‌تر است و به همین نسبت در متراژ بالا، کابل تک‌رشته‌ای مقرون به صرفه تر است.

انواع کابل های تولید شده از سیمپود عبارت اند از کابل های افشان، کابل های قدرت تک رشته، کابل ابزار دقیق، کابل برق فشار قوی، کابل دوربین مدار بسته، کابل فرمان، کابل شبکه، کابل شیلددار، کابل شبکه، کابل کواکسیال، و … می باشند.

این کابل ها معمولا در سایز های مختلفی دیده می شوند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کابل 4*4

کابل 5*1.5

کابل 5*2.5

کابل 3*4

کابل 3*6

کابل 4*1.5

کابل 4*2.5

کابل قدرت تک رشته NYY

این نوع کابل ها قابل نصب در سینی ها و کانال های کابل مورد استفاده قرار می گیرند. کابل های قدرت NYY برای نصب مستقیم در خاک گزینه مناسبی می باشندقابلیت انعطاف پذیری را دارد. 

کابل قدرت چند رشته

این کابل ها کاربرد های متنوعی دارند به دلیل برخوردار بودن از تعدادی رشته های مختلف معمولا در کاربرد های مختلفی را شامل می شوند.

این کابل ها از چند رشته تولید شده اند و در نهایت به وسیله پوششی به نام عایق پوشیده میشوند.

کابل شیلد دار NYCY

این کابل ها از یک لایه محافظ داخلی برخوردارند.

این کابل ها را به این علت شیلد دار تولید می کنند که اطلاعات جاری در آن ها در مقابل تمام تداخلات مکانیکی و الکتریکی محافظت شود.

کابل آنتن کواکسیال

این نوع کابل ها به صورت دو سیم می باشند.

 از یک رشته سیم داخلی و یک عایق مخصوص که معمولا از جنس PVC است و یک سیم خارجی تشکیل شده است.

با توجه به ساختاری که این سیم ها دارند در سیم داخلی در برابر پارازیت های خارجی محافظت می شود.

این کابل ها را به عنوان رابط دستگاه های تصویری و صوتی و سیم آنتن تلویزیون مورد استفاده قرار میدهند.        

کابل افشان NYMHY

یکی از پر کاربردترین انوع کابل‌ها می‌باشند و قابلیت انعطاف‌پذیری نیز دارند.

معمولا کاربرد این سیم در سیم کشی برق می باشد و برای برق‌کشی نسبت به سایر کابل‌ها بسیار باکیفیت می‌باشد.

کابل‌های افشان NYMHY را در ادارات و خانه‌ها برای اتصال وسایل برقی متحرک به برق استفاده می‌کنند.