در سال 1380 در زمینه  طراحی و تولید انواع سیم و کابل‌ها شرکتی به نام صنایع سیم و کابل پرتو الکتریک تاسیس شد و فعالیت خود به صورت حرفه ای آغاز کرد. این شرکت با رعایت کردن استاندارد های جهانی و بهره‌وری از پشرفته ترین تکنولوژی‌های روز دنیا در کنار بهترین متخصصین کارآزموده توانسته است که محصولات بسیار با کیفیتی را به مشتریان خود ارائه دهد و رضایت آن‌ها را جلب کند. این شرکت بر پایه اهدافی همچون حفظ و ارتقاء کیفیت به همراه تکنولوژی‌های پیشرفته، تولید انواع سیم و کابل‌ها به منظور خود اتکایی کشور و هم راستا با اقتصاد مقاومتی، ارتقاء دادن منابع انسانی و اشتغال زایی برای افراد، صادر کردن این محصولات به کشورهای همسایه و حتی شرکت کردن در پروژه‌های بین المللی توانسته که جایگاه خوبی را در بازار سیم و کابل بدست بیاورد. این شرکت برای کیفیت محصولات خود بسیار اهمیت قائل است. به همین دلیل با خرید پیشرفته ترین ماشین آلات برای خط تولید، استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها، مجهز بودن تمام آزمایشگاه ها به ابزار های دقیق و دستگاه های پیشرفته و … در طراحی و تولید سیم و کابل گام بر می دارد.

از افتخاراتی که شرکت سیم و کابل پرتو الکتریک توانسته کسب کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اخذ گواهینامه D&R از وزارت صنایع و معادن
  • اخذ گواهینامه های بین المللی EC و ISO 9001- 2008 در مدیریت کیفیت از فرانسه
  • دریافت تندیس نوآوری در مدیریت
  • گروه سیم پرتو با اخذ گواهینامه TYPE TEST در کشور هلند از آزمایشگاه بین المللی KEMA توانست که به عنوان اولین تولید کننده کابل در کشور لوح تقدیر رتبه اول را دریافت نماید .

ویژگی محصولات سیم و کابل پرتو الکتریک

سیم و کابل پرتو الکتریک را می‌توانید در کلاف‌های صد متری تهیه کنید. با توجه به سطح مقطع، نوع سیم و کابل و جنس سیم‌ها می‌توانید بهترین گزینه را برای خودتان انتخاب کنید. محصولات پرتو الکتریک توسط تجهیزات به روز دنیا و با رعایت استانداردهای دقیق تولید می‌شوند. این محصولات بعد از کنترل کیفیت وارد بازار می‌شوند. همکاری پرتو الکتریک با شرکت‌های بزرگی مانند بانک مرکزی، شهرداری تهران، شرکت ملی نفت ایران و سایر نهادهای دولتی و خصوصی، نشان‌دهنده اعتبار و ارزش محصولات این شرکت است.

سیم‌های مختلف در سطح مقطع‌ها و اندازه‌های متفاوت در این شرکت تولید می‌شوند. سیم مفتول، سیم ارت، سیم افشان، سیم سفید و سیم نایلونی در کنار کابل‌های افشان و مفتولی، جزو مهم ترین تولیدات این شرکت هستند. محصولات این شرکت با توجه به استانداردها و نیاز بازار طراحی شده اند. در هنگام خرید به میزان جریان ورودی مورد نیاز، طول مسیر برق کشی و شرایط محیطی دقت کنید.

انواع سیم پرتو الکتریک

در بین سیم و کابل‌های پرتو الکتریک، سه نوع سیم مفتول، سیم ارت و سیم افشان دیده می‌شود. سیم مفتولی شامل یک هسته جامد است که هادی مسی از میان عایق پلاستیکی یا PVC عبور می‌کند. انعطاف پذیری کمتری از خودش نشان می‌دهد. سیم مفتول پرتو الکتریک از فولاد گالوانیزه نشده تولید می‌شود. این سیم به رنگ سیاه و با روش آنیل از میلگردهای کلاف ساده به سیم مفتولی تبدل می‌شود. ضخامت این سیم‌ها بین 1.2 تا 6 میلی متر است. حرارتی که برای تولید این سیم‌ها استفاده می‌شود، بین 800 تا 900 درجه سانتی گراد است.  

سیم افشان به شکل رشته‌های به هم پیچیده است که درون عایق قرار داده شده اند. مقاومت الکتریکی آن از سیم مفتولی کمتر است، چرا که سطح مقطع هادی‌های پیچیده شده به یکدیگر کمتر از سیم افشان است. هزینه تولید بیشتری نسبت به سیم افشان دارد. در مقابل می‌تواند انعطاف بیشتری نشان بدهد و معمولاً برای سیم کشی داخلی استفاده می‌شود. این نوع سیم ها به دلیل هزینه بالای تولید، موارد مصرف کمتری نسبت به نوع مفتولی دارند. بیشتر مصرف این نوع سیم، در مصارف خانگی و روکار است.

سیم ارت از لوازم برقی در هنگام کار کردن محافظت می‌کند. این سیم با اتصال به زمین، جریان‌های ناخواسته سیستم برق را به زمین می‌رساند. سیم ارت در هر ساختمان یا مجتمعی نیاز است تا از مدار در کل ساختمان حفاظت کند. مخصوصاً در هنگام رعد و برق یا وارد شدن فشار بیش از حد به مدار، امکان اتصالی کردن را پایین می‌آورد. در نتیجه حضورش در هر جریان سیم کشی لازم است.

سیم ارت

یکی از محصولات با کیفیتی که توسط شرکت سیم و کابل پرتو تولید می شود سیم ارت پرتو الکتریک می باشد.

سیم ارت با نام های مختلفی شناخته می شود معمولا به آن ها سیم اتصال به زمین هم می گویند.

این سیم ها در سیستم برق کشی ساختمان ها نقش بسیار مهمی بر عهده دارند برای مثال می توانند که از برق گرفتگی و بروز حوادث ناگوار جلوگیری کنند.

تمام لوازم و تجهیزاتی که از جریان الکتریکی برخوردار هستند ممکن است که دچار نشتی جریان برق شوند، از سیم ارت استفاده می کنند .

برای مثال لوازمی همچون یخچال، ماشین لباسشویی، پریز، خودرو و … را می توان نام برد.

گفتنی است که نشتی جریان ممکن است که بر اثر عواملی همچون ضربه، لخت بودن قسمتی از سیم، گرد و غبار، پوسیدگی سطح عایق رسانا و … برای لوازم برقی به وجود بیاید.

این نشتی به سطح بیرونی لوازم منتقل می شود و با برخورد دست ما به آن ممکن است که دچار برق گرفتگی شویم؛ برای رفع این مشکل از سیم ارت پرتو الکتریک استفاده می کنند.

در واقع کابل های ارت در سیم کشی ساختمان ها یعنی در پریز ها قابل مشاهده می باشند.

زمانی که سیم فاز دچار خرابی شود باعث می شود که اتصال به وجود بیاید و سیم کشی دچار سوختگی می شود.

اما اگر سیم ارت وجود داشته باشد این چنین اتصالاتی به وجود نمی آید و شما و سیم کشی در امان خواهید بود .         

سیم مفتول

محصول دیگری که به وسیله شرکت سیم و کابل پرتو طراحی و تولید می شود سیم مفتول نام دارد.

معمولا این سیم را به نام های دیگری همچون سیم خشک و نصب ثابت می شناسند.

سیم مفتول به صورت تک رشته ای می باشد و فلز هادی آن ها معمولا مسی است و عایق آن ها آمیزه با پلیمر PVC از نوع پلیمر PVC/C  می باشد.

این سیم بسیار نرم و منعطف تولید می شود اما مقاومت مثال زدنی دارد به همین دلیل آن را در صنعت به عنوان یک گزینه مناسب انتخاب می کنند.

این سیم ها در سیم کشی داخلی تابلو ها، توزیع کننده های برق، تولید سیم جوش، لوله ها، در صنایع مختلفی همچون صنایع دستی، نجاری، امور فنی و در زیر گچ ها و … مورد استفاده قرار می دهند.

همچنین می توانیم بگوییم که سیم های مفتول را در طراحی و تولید انواع توری ها، سیم های خاردار خطی و حلقوی، تولید فنر، بستن قسمت های مختلف آرماتور و … نیز به کار می برند.

معمولا سیم های پرتو الکتریک از نظر نحوه تولید به دو دسته تقسیم می شوند، دسته اول سیم مفتول فابریک و دسته دوم سیم مفتول کششی نام دارند.

نوع فابریک این سیم ها تولید شده در کارخانه به صورت مستقیم است و با استفاده از فرایند نورد گرم تولید می شوند و به همان شکل به بازار ارائه می شوند .

اما در رابطه با مفتول کششی باید بگوییم که پس از تهیه بیلت  هایی از فولاد نرم ، در دستگاه های نورد مخصوص مفتول کششی قرار می گیرند و عملیات کشش سرد بر روی ان ها انجام می شود که تعداد این عملیات به ضخامت نهایی مورد نظر مفتول بستگی دارد.

سیم نایلون

و اما در رابطه با سیم نایلون پرتو الکتریک باید بگوییم که بیشترین استفاده آن در برق کشی ساختمان ها می باشد.

اما کاربرد های دیگر این سیم در صنایع مختلف و فعالیت های تجاری می باشد.

معمولا از این سیم به منظور انتقال برق یا همان جریان الکتریکی از یک مکان به مکان دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

این سیم های تولید شده از شرکت پرتو الکتریک دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از آن ها کاربرد های مخصوص خود را دارند.

معمولا این سیم ها دارای روکش پلاستیکی سفید رنگی هستند و به صورت دولایی به هم چسبیده اند دیده می شوند که یک لایه آن ها به فاز و لایه دیگر به نول متصل می شود.

اما در رابطه با روکش سفید رنگ آن ها باید اشاره کنیم که موجب می شود که دو سیم نازک عایق شوند و در کنار هم قرار بگیرند و بین آن ها ( سیم فاز و سیم نول ) اتصالی ایجاد نشود.

جنس رسانای این سیم های نایلونی فلز مس می باشد که رسانایی الکتریکی بسیار عالی و بالایی دارند. این سیم ها در ضخامت ها و انواع و اقسام مختلفی تولید می شوند لذا کاربرد های آن ها مختلف است.       

انواع کابل پرتو الکتریک

کابل مفتولی پرتو الکتریک در دو نوع کولری و NYY تولید می‌شود. نوع کولری آن از مفتول‌های هادی هستند که عایق PVC از آنها محافظت می‌کند. ولتاژ ورودی برای آنها 300 تا 450 ولت است. سطح مقطعی که برایشان در نظر گرفته شده، 4 در 1.5 و ضخامت 7 میلی‌متری است. بهترین گزینه برای کابل کشی کولر گازی هستند که جریان ورودی بالایی دارند. به همین دلیل با نام کابل کولر شناخته می‌شوند. جریان ورودی و خروجی در سیم یکسان است و به خوبی از کولر گازی محافظت می‌کند.

کابل مفتول NYY  هم از هادی مس استفاده می‌کند. عایق و غلاف پلاستیکی دارد و کیفیت مطلوبی از خودشان نشان می‌دهند. برای نصب ثابت در داخل ساختمان‌ها، زیر خاک، درون آب کم عمق و فضای آزاد استفاده می‌شود. به صورت تک رشته یا چند رشته ای تولید می‌شود که بستگی به نیاز کارفرما دارد. این کابل را به طور مستقیم می‌توان در زیر خاک دفن کرد. نوع PVC به کار رفته در آن، اجازه می‌دهد که بتوان حتی در زیر آب کم عمق هم از آن استفاده کرد. کابل افشان NYY انعطاف پذیری بیشتری نشان می‌دهد که به دلیل رشته‌های مسی بیشتری است که در آن به کار رفته است.

کابل مفتولی کولری

کابل مفتولی کولری پرتو الکتریک یکی دیگر از محصولات تولید شده شرکت سیم و کابل پرتو الکتریک می باشد.

شرکت پرتو الکتریک این کابل را به منظور سیم کشی کولر ها طراحی و تولید کرده است.

باید بدانید که کابل مفتولی کولری با سایر کابل های کولری متفاوت است لذا این کابل سخت تر یا به عبارتی خشک تر از سایر کابل های کولری می باشد.

معمولا برای هر کولر یک کابل با سایز مشخصی استفاده می شود همین دلیل کابل مفتول کولری پرتو الکتریک در سایز های مختلفی به تولید می رسد.

بنابراین هنگام خرید این کابل ها به مشخصات کولر که در پلاک پشت آن نوشته شد توجه کنید تا بتوانید کابل مناسبی را خریداری کنید.

گفتنی است که این کابل ها به شکل کابل مفتول هستند و متریالی مورد استفاده برای تولید آن ها مس خالص مفتول می باشد.

کابل مفتولی کولری پرتو الکتریک عملکرد بسیار عالی دارد و در شرایط دشوار از مقاومت بسیار بالایی بهره می برد.

اگر می خواهید که سایز کابل مناسب را بدست اورید توصیه می کنیم که میزان ظرفیت سرما را بر 3/5 تقسیم کنید و نتیجه نهایی را ضرب در عدد 12 کنید تا سایز کابل کولری تعیین شود.